Skip to Content

eToro – Ayrıntılı İncelemesi ve Yatırımcı Görüşleri

regulation
CySEC tarafından düzenlenmiştir (109/10)
region
Türkiye’den borsacılar kabul eder
rating
4.1
/ 5
Oylama : 5
İncelemeler: 0
bonus
Ücretsiz eğitim materyalleri
Borsa işlemlerine başla ›
Your capital is at risk; Binary options are not available to retail EU traders. If you are not a professional trader, please leave this page

Başlangıçta 2006 yılında RetailFX olarak kurulan eToro, dünyanın önde gelen sosyal işlem platformudur. Aracı kurum ilk olarak 2010 yılında online spot forex işlem endüstrisine sosyal işlem kavramını tanıtmış ve günümüzde online işlemin yapılma şeklini değiştirmiştir. Sosyal işlem kavramı, bir yatırımcının bir işlem kararını formüle etmesine yardımcı olmak için kalabalığın kolektif bilgeliğine dayanır. eToro’nun sosyal işlem platformu aracılığıyla, yatırımcılar birbirleriyle bağlantı kurabilir ve daha iyi işlem sonuçları elde etmek için bir araya gelerek birleşik deneyimlerini kullanabilirler.

İncelemenin tamamını oku
Borsa işlemleri şartları
Borsa işlemlerine uygun varlıklar:
Kârlılık seçeneği:
Minimum depozito:
Minimum borsa işlemi tutarı:
250
yüzde -%*
$200
$25
Tanıtıcı hesap:
Çevrimiçi kayıt:
Destek hattını ara:
Destek hattı ile sohbet:
evet
evet
+7-(495) 648-64-43
evet
Borsa işlemlerine uygun varlıklar:
250
Kârlılık seçeneği:
yüzde -%*
Minimum depozito:
$200
Minimum borsa işlemi tutarı:
$25
Tanıtıcı hesap:
evet
Çevrimiçi kayıt:
evet
Destek hattını ara:
+7-(495) 648-64-43
Destek hattı ile sohbet:
evet
* Başarılı ticaret durumunda hesaba yatırılacak tutar
Depozitolar ve Para Çekme İşlemleri
a_webmoneyb_visac_mastercardf_skrillg_neteller
Your capital is at risk; Binary options are not available to retail EU traders. If you are not a professional trader, please leave this page
İncelemesi eToro
Broker oyu: 3.9 / 5

1. Genel Bilgiler

eToro, ortakları David Ring ile birlikte iki erkek kardeş Ronen ve Yoni Assia tarafından 2006 yılında RetailFX olarak kurulan bir online sosyal işlem platformudur. Bugün eToro, dünyanın dört bir yanında çeşitli yan kuruluşlar altında faaliyet göstermektedir. Merkez ofis, Kıbrıs'tadır ve Kanika Uluslararası İş Merkezi (KIBC) 7.Kat, 4 Profiti Ilia Caddesi, Germasogeia, Limasol'da yer almaktadır. Aracı kurumun Ar-Ge ofisi Tel Aviv, İsrail'de bulunmaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık'ta 42. Kat, One Canada Meydanı, Kanarya Rıhtımı, Londra adresinde bir ofis kurmuştur.

Kıbrıs'ta eToro, Kıbrıs Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu'nun (CySEC) yetki alanına girmekte ve 109/10 numaralı CIF lisansı ile faaliyet göstermektedir. Ancak Londra operasyonu İngiltere'nin Finansal Yürütme Kurumu (FCA) tarafından düzenlenmektedir. Hem Kıbrıs hem de Birleşik Krallık'taki faaliyetlerine ek olarak, eToro ayrıca IC Markets ile olan ortaklığı sayesinde Avustralya'da varlığını korumuştur. ABD'de, eToro aynı zamanda Ulusal Vadeli İşlemler Kurumu'nun (NFA) bir üyesidir ve bu nedenle ABD merkezli müşterileri kabul etmek için yasal olarak izinlidir. Bugün eToro'nun dünya çapında 3 milyondan fazla yatırımcıya hizmet verdiği bildirilmektedir.

2. Avantaj ve Dezavantajları

Low Minimum Deposit Requirement: It only requires a first minimum deposit of $200 to open a live trading account with eToro.

Wide Range Of Trading Assets: Currently, eToro has more than 200 different types of instruments to trade with, ensuring one will never run out of instruments to trade with.

Regulated Regulation: eToro is regulated by the CySEC and FCA and it has shown that it can play by the rules and is not out to scam unsuspecting traders.

High Spreads: The spreads offered by eToro is higher than what other brokers in the industry are offering.

Lack of Trading Account choices: There are no choices of trading accounts to suit traders with different levels of trading experience.

3. İşlem Koşulları

Döviz çiftleri veya CFD'lerle işlem yaparken, bir yatırımcının kârlılığını belirlemede büyük rol oynayan faktörlerden biri de işlem maliyetleridir. eToro'da komisyon ücreti yoktur. Bunun yerine, yatırımcılar BID (alış) ve ASK (satış) fiyatına küçük bir spread ödemek zorundadır. EUR/USD için tipik yüzer spread 3 pip olurken, yatırımcılar USD/JPY döviz çiftine ödedikleri ortalama spread 2 pip'tir. Bu spreadler sektör ortalamasından daha yüksek olmasına rağmen, bir yatırımcı geniş bir takip ile başarılı bir "Popüler Yatırımcı" haline geldikten sonra, bu spreadler azalacaktır. Bazı durumlarda, en başarılı olanlar hiçbir şekilde spread ödemeden işlem yapabilirler.

4. Dayanak Varlıklar

eToro, Openbook işlem platformunu 2010 yılında ilk kez yürürlüğe koyarken dayanak varlıkların seçimi oldukça sınırlıydı. Bununla birlikte, birkaç kısa yıl içinde eToro, varlık tekliflerini muazzam ölçüde artırdı. 2013 yılında hisse senedi CFD'leri 110 stokluk bir varlık endeksi ile piyasaya sürülmüştür. Ocak 2014'te, listeye Bitcoin CFD eklenmiştir. Daha sonra Nisan 2014'te, eToro, ilave 130 İngiliz ve Alman hisse senedini içerecek şekilde varlık endeksini genişletti. FTSE 100 ve DAX30 piyasa endeksleri de buna eklenmiştir.

5. İşlem Platformu

eToro ilk başladığında, işlem platformu ana bileşenlerden, WebTrader ve OpenBook sosyal platformundan oluşuyordu. Bugün, bu iki bileşenin özellikleri eToro CopyTrader adında tek bir işlem platformuna entegre edilmiştir. Bir yatırımcı, CopyTrader ile işlem platformunun “İşlem Piyasaları” modu altında bağımsız bir yatırımcı olarak kendi başına işlem yapabilir.

Sosyal işlemde yer almak maksadıyla, en iyi yatırımcıları ve profillerini görmek için “Kişileri Kopyala” yı tıklamanız yeterlidir. Ana işlem ekranı, tüm önde gelen yatırımcıları ve başarı oranlarını ortaya çıkaracak şekilde değişecektir. Takip etmek için, bir profil adına tıklayın ve “Kopyala” yı tıklayın.

Bir yatırımcı olmanın ötesinde, eToro ayrıca “Popüler Yatırımcılardan” biri olarak ekstra gelir elde etmenizi sağlar. Bu program kapsamında, bir yatırımcı yaptığı işlemin diğer yatırımcılar tarafından kolayca görülmesini sağlar. Asgari sayıda copier'a ulaştıktan sonra, nakit olarak ve spread indirimleri ile ödüllendirileceksiniz. Bir Popüler Yatırımcı olabilmek için, bir yatırımcının işlem hesabına en az 1000 $ yatırması gerektiğini ve minimum 500 $'lık bir özsermaye ile en az 2 ay boyunca bir copier'e sahip olması gerektiğini unutmayın.

2016 yılının sonlarında, eToro, “CopyFunds” adında yeni bir finansal ürün tanıttı. CopyFunds ile eToro, sosyal işlemi yeni bir seviyeye taşıdı. Tercih edilen “yatırımcılar” ve işlem stratejilerini seçmek için bireysel profiller arasında taranması gerektiğinden, CopyFunds, yatırımcıların bir dizi önceden paketlenmiş fonlar arasından seçim yapmalarına izin vererek tüm süreci basitleştirebilmelerini sağlar. Bu önceden paketlenmiş fonlar, Üst Düzey Yatırımcı CopyFunds ve Piyasa CopyFunds şeklinde 2 ana türde gelir. Önceden paketlenmiş fonlar esas olarak bir dizi üst düzey yatırımcı veya yatırım stratejisinin bir araya getirilmesinden oluşmaktadır.

6. Mobil İşlem

Hareket halindeyken işlem yapmayı seven yatırımcılar için eToro, iOS cihazlar ve Android cihazlarla uyumlu mobil işlem uygulamaları da sağlamıştır. Şu anda, mobil uygulamalar CopyTrader'ın tüm özelliklerini sunmuyor, ancak yatırımcılar bağımsız olarak işlem yapabilir veya işlemi kopyalayabilir.

7. Demo Hesabı

Potansiyel müşterilerin işlem platformunu denemesi için eToro tarafından bir demo hesabı sağlanır. Demo hesap imkanına erişim kazanmak için, sadece eToro'ya kaydolun ve kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın. eToro, potansiyel bir müşterinin, “Sanal” hesap modundan “Gerçek” hesap moduna geçerek, sadece tek bir tıklama ile gerçek bir işlem hesabına geçmesini kolaylaştırmıştır.

8. Hesap Türleri

İşleri basit tutmak için, eToro sadece bir standart işlem heasbı türü sağlamıştır. Canlı bir işlem hesabı açmak için, yatırımcıların başlangıç olarak minimum 100 $ para yatırmaları gerekmektedir. Bir yatırımcı “Popüler Yatırımcı” programına katılmak isterse, programa katılmaya hak kazanmadan önce en az 1000 $ yatırması gerekecektir.

9. Bir Hesap Açmak

eToro'da bir işlem hesabı açmak için kayıt formunu doldurun ve eToro'ya gönderin. Bir hesap açma işlemi bir demo hesabıyla aynıdır. Bir yatırımcı eToro ile zaten kayıtlıysa, işlem ekranının sol tarafındaki menü panelinde bulunan “Gerçek” sekmesine tıklayarak kolayca canlı bir işlem hesabına geçebilir.

10. Para Çekme

Uluslararası müşteri tabanını desteklemeye yönelik eToro, para yatırma ve para çekme işlemlerinde kullanılabilecek çeşitli ödeme yöntemleri için destek sağlamıştır. Bu yöntemler şunları içerir:

  • Kredi Kartları (VISA, MasterCard, Diners)
  • eCüzdanlar (PayPal, Skrill, Neteller, Çin UnionPay, WebMoney, Yandex)
  • Banka havalesi ile ödeme

Para çekme işlemini başlatmak için, işlem ekranının sol tarafında bulunan menü panelinin altındaki “Para Çekme” sekmesine tıklayın. Çekilen paralar ilk olarak kredi kartı, Paypal veya banka havalesi yoluyla kanalize edilir. 20 $ ile 200 $ arasında değişen para çekme işlemleri için 5 $'lık bir ücret ödenir. 200 $ 'dan 500 $ 'a kadar para çekebilmek için 10 $'lık bir ücret uygulanacaktır. 500 $'ı aşan tutarlar için 25 $ 'lık bir ücret uygulanır. Para çekme talebinin tamamlanması için tipik süre yaklaşık 5 iş günüdür. Bununla birlikte, üçüncü taraf ödeme işlemcisi gereksinimleri nedeniyle çekilme süresinin daha uzun sürme olasılığı vardır.

11. Yatırımcı Eğitimi

Çoğu aracı kurum gibi, eToro da yatırımcıların işlem yeteneklerini geliştirmek için yatırımcıların çeşitli eğitim kaynaklarına erişebilecekleri bir eğitim merkezi sunuyor. Bu kaynaklar, eğitim videoları, işlem kursları ve web seminerlerini içerir. Konular, işlem temellerinden, eToro'nun işlem platformunun çeşitli özelliklerinin etrafında nasıl gezinileceğine kadar uzanmaktadır. Web seminerleri ve işlem kursları, eToro'nun işlem uzmanları tarafından gerçekleştirilir ve yeni başlayanların kendi başlarına öğrenebilmelerine imkan sağlar. eToro, eğitim merkezindeki kaynaklara ek olarak, yatırımcılarına finansal piyasaların ipuçlarını ve güncel haberlerini sunan bir blog da sağlamaktadır.

12. eToro ile İşlem Yapmalı mıyım?

eToro tarafından sosyal işlemin tanıtılmasından bu yana, sosyal işlem birçok yeni başlayan arasında son derece popüler hale gelmiştir. Bunun nedeni, sosyal işlem platformunun yeni başlayan birinin daha deneyimli yatırımcıların deneyimlerine ve bilgeliğine basit ve şeffaf bir şekilde erişim sağlamasına izin vermesidir. Yani, finansal piyasalar hakkında çok az bilgiye sahip yeni bir girişimciyseniz, eToro sizin için uygun olabilir.

Your capital is at risk; Binary options are not available to retail EU traders. If you are not a professional trader, please leave this page

Incelemeler: eToro

Yorumlar: eToro
( 0 )
Kullanıcı oylaması: 4.1 / 5

Yorum bırak